PODZEMNÍ PRAHA

Každá středa a pátek + poslední sobota v měsíci

10:00 Staroměstská radnice – Podzemí

Radniční podzemí dává možnost nahlédnout do doby počátků Starého Města pražského. Úroveň tehdejšího města byla o několik metrů níže, než je úroveň dnešní. Terén města musel být kvůli častým záplavám uměle navyšován, takže již ve 13. století se z původních přízemků domů stalo podzemí. Nejstarší částí podzemí Staroměstské radnice je románský sál z 2. poloviny 12. století, dochovaly se i základy o sto let mladší věže. Nacházejí se zde i studny a cisterny na dešťovou vodu. Samozřejmostí pod radnicí bývala vězení, dvě z nich je možné vidět i dnes. O využívání podzemních prostor vězni svědčí i jména vězňů vyrytá na jednom z gotických portálů. Součástí podzemí je i pietní místo, které křížem z ohořelých trámů upomíná na poslední dny druhé světové války, kdy byla Staroměstská radnice z velké části zničena.

12:00 Pražské kolektory

Trasa začíná na Senovážném náměstí vstupem do hlubinného kolektoru Centrum 1, kam se návštěvníci přesunou pomocí výtahu do hloubky 30 metrů. Kolektorem Příkopy pokračuje prohlídka směrem k Obecnímu domu, kde se trasa stáčí ulicí Kralodvorskou a od domu U Černé Matky Boží pokračuje do kolektoru Celetná. Téměř na konci Celetné ulice, asi po 300 metrech chůze, vystoupí návštěvníci na povrch sklepením domu U tří mečů.

Během prohlídky Vám budou poskytnuty obecné informace o:

Pražské kolektorové síti a seznámení se s prací centrálního dispečinku
Prohlídka kolektoru v hloubce až 30 metrů
Ukázky rozdílných technologií výstavby kolektorů a technologií inženýrských sítí
Prohlídka důlního nádraží s důlními mechanismy, předvedení mimořádných situací
Ukázka průvrtů s inženýrskými sítěmi vedoucími z kolektoru přímo do sklepů domů
Návštěva kolektoru končí výstupem sklepením přímo v centru Prahy u Staroměstského náměstí.
Délka trasy je cca 1400 metrů, čas prohlídky 2 hodiny, max. hloubka 30 metrů, nutno zdolat 7 žebříků, počet návštěvníků ve skupině max. 16.

14:15 Oběd v Staroměstské restauraci

Dvouchodové menu

0,5 l pivo Plzeň

16:00 Stará čistírna odpadních vod – Bubeneč

Prohlídky areálu bývalé čistírny odpadních vod jsou možné pouze s průvodcem (čistírna není klasické muzeum, nýbrž něco jako technický zámek). Návštěvníci uvidí původní prostory s pozůstatky původních technologických zařízení – a to jak pro vlastní čištění odpadních vod a související provoz (např. kalové hospodářství), tak pro zajištění pohonu strojů (parní strojovna a kotelna).